Türk Telekom’dan TürkNet’e Geçiş

Bundan tam olarak 10 küsur yıl önce Türk Telekom (TTNet) aboneliğimizi başlattığımızı dün gibi hatırlıyorum. İnternet ile o ilk tanışma heyecanı, flash oyun sitelerine girme olsun düşündükçe heyecanlanıyorum halen daha. Gün geçtikçe, internet aboneliği başlatan hanelerin sayısı hızla arttıkça firmalar da çözümü paketleyip fahiş fiyatlara satmakta bulmuş olsalar gerek ki iliğimizi kurutana kadar sömürmüşlerdi resmen.

Türk Telekom vs. TürkNet

Türk Telekom vs. TürkNet

Geçtiğimiz aylarda Tahsin’in, TTNet’ten TürkNet’e Geçiş başlıklı içeriğini okumuştum ve firmayı zaten görüyor (reklamlarda vesaire) ama bilgi sahibi olamıyordum (merak uyandırmıyordu.) Bahsettiğim içeriğin ardından bir kaç araştırma yaptım ve gerçekten çok cazip tekliflerde bulunuyorlardı, bunca yılın ardından böyle cazip teklifler tabi ki inandırıcı gelmemiş; hatta firmanın kime ait olduğu vs. gibi soruları bile sordurtmuştu. (sütten dili yanan…)

Neyse, ardından TürkNet’in Online Hız Sorgula sayfasından (telefon numarası ya da açık adres bilgilerinizle size en uygun teklifi sunuyorlar.) bilgilerimle bana sundukları teklifi heyecanla beklemiştim. Ve sonuç:

2017 Temmuz tarihli Online Hız Sorgulama ekranım

2017 Temmuz tarihli Online Hız Sorgulama ekranım

Üstteki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere, tarafıma 75Mbps + 150 GB AKN (ekran görüntüsü tarihinde akn henüz kalkmamıştı) + 1000dk. konuşma + Taahhütsüz + Toplamda yıllık 4 aya yayılabilecek 50’şer GB ek kota sundular.

Ben de bunu görünce direkt teknik desteği arayıp teyit ettirmek ve kayıt altına aldırmak istedim. Kendilerinden “75Mbps’e kadar internet kullanabileceğimin ve Taahhütsüz olmasının” garantisini istedim, onlar da “Şu an aktif çalışma bölgemizde oturuyorsunuz (ekran görüntüsünde öyle yazmıyor.) yıl sonunda AKN’siz (gerçekleşti şu an) ve 100Mbps’e kadar erişilebilir internet hizmetiniz olacaktır. Fakat bu internet hizmeti için VDSL destekli modem kullanmanız gerekmektedir.” şeklinde yanıtladılar.

Benim de o an iyi bir VDSL modem alabilecek durumum olmadığından, “Şu an için VDSL modem alamayacağım, ADSL üzerinden başlayıp ilerleyen zamanlarda VDSL transferini gerçekleştirebilir miyiz?” diye belirttim. Çok sağ olsunlar, “Şu an paketinizi ADSL olarak başlatalım, dediğiniz gibi modem aldığınızda VDSL transferinizi başlatabiliriz.” dediler.

Ben de teyit işleminin ardından tarafıma e-postayla gönderdikleri evrakları -hat sahibi olması gerekiyor- hazırlayıp, verdikleri adrese ilettim. Kargoya verme süresi de dahil 3 iş günü içerisinde aktivasyon işlemimiz tamamlandı. Buraya kadar bir problem yok, her şey olması gerektiği gibi -teferruatlara pek takılmıyorum- ilerledi.

10.07.2017 tarihli Online Hız Testi Sorgulama ekranım

10.07.2017 tarihli Online Hız Testi Sorgulama ekranım

*Üstteki ekran görüntüsü, ADSL modem kullanımı sonucu alınmıştır.

Sonuç ADSL de olsa çok iç açıcı değildi fakat Türk Telekom’dan dolayı alışık olduğumdan bu rakamlardaki hıza sorun etmedim. Ama birçok defa bağlantı sorunu yaşadık, kesinti gibi… Sonrasında splinterı kontrol etmemi vesaire istedi ve ben de telefonu çıkardım direkt hattan bağlantı aldım sorun çözüldü.

Ekim ayı ortalarında VDSL modem aldım ve direkt TürkNet müşteri hizmetlerini aradım, fakat bir türlü temsilciye bağlanamadım. Meğer tamamen telefondan çözülebilir hale getiriyorlarmış hizmetlerini, güzel bir düşünce. Birkaç deneme sonrası bağlandım ve kendilerine “Birkaç ay önce aboneliğimi ADSL üzerinden başlattım, şu an VDSL modem aldım ve geçiş işlemini yaptırmak istiyorum” dememe kalmadan, kontrol edip “Tüm portlar dolu gözüküyor” denildi. Modem kurulumundan hemen seçenekleri kontrol ettim ve doluydu. Kullandığım TurkNet ADSL portunu da sadece ben kullanıyordum apartmanımızda. Bunun üzerine, TurkNet ADSL portumun iptalini ve yerine TurkNet VDSL portu hazırlanmasını istediğimi söylediğimde, “böyle bir işlem yapamıyoruz” dediler. Böyle yaklaşık 20 dakika konuştuktan sonra kendilerine (canlı destekten ve facebook üzerinden de teyit ettirmiştim bu konuyu) teyit ettirdiğimi ve bu hızı alamazsam ayrılacağımı söyledim. Hemen bir kayıt oluşturdular. “Kaydınız sonuçlanana kadar ADSL üzerinden kullanımınıza devam edebilirsiniz.” dediler ve tam olarak 24 saat geçmeden ADSL portumu iptal edip, VDSL hizmeti almamı sağladılar.

25.10.2017 tarihli Hız Testi Sorgulama sonucum

25.10.2017 tarihli Hız Testi Sorgulama sonucum

Üstteki ekran görüntüsünden de göreceğiniz üzere baya bir değişim yaşadım. Fakat 30’u geçmedi ne yazık ki şu ana kadar, üstteki diğer ekran görüntülerine nazaran. Ben de tekrar TurkNet Online Hız Sorgulama ekranından alt komşumuz adına sorgulama yaptım ve 75Mbps olarak bana gözüken sonuç 35Mbps olarak gözükmeye başladı. (Tüm dairelerde aynı sonuç var, denedim.) Bunu o kadar dert edip de tekrar firmaya ulaşmadım. Adil Kullanım Kotasını kaldırdılar, evde görebildiğim en yüksek internete sahibim şu ana kadar.

Mutluyum,
Tavsiye ediyorum arkadaşlar.

Ek olarak: TurkNet’in şöyle bir kampanyası var arkadaşlar. Aşağıda bırakacağım bağlantı linki ile online olarak kaydınızı oluşturduğunuzda davet eden (ben), davet edilen (siz) taraflar 1 ay faturasız kullanacak yani ücretsiz olacak. Bunun teknik destekten aldığım bilgiye göre olur şekli: davet edilen ve davet eden kullanıcının, davet edilen üyenin aktivasyon işleminden sonra 1 fatura ödemesi gerekmektedir. Sonraki ay iki tarafa da ücretsiz olacaktır.

*Referanslı bağlantım