Mobilde hangi uygulamaları kullanıyorum?

Telefon ve yüklenen uygulamalar konusunda oldukça obsesifim diyebilirim. iPhone 6 kullanıyorum ve bildiğiniz gibi ana ekran yok android’de ki gibi, ana ekranımız uygulamalar sayfamız. Bu nedenle çift sayfaya çıkma sorunu oluyor maalesef bu da beni gerçekten rahatsız ediyor. Bu yüzden olabildiğince tek sayfada tutmak, ihtiyacım olanları kullanmak; farklı uygulamalar keşfetmek gibi tatlı alışkanlıklarım var. Son birkaç haftadır sabitlemeyi başardığım uygulamaları aşağı da listeledim. Klasik sosyal medya uygulamaları (facebook, twitter, messenger, instagram ve whatsapp) için özellikle yer açmadım.

1) TV Time

Eğer siz de benim gibi onlarca yabancı diziyi takip ediyor; güncel olarak kaldığınız bölümleri önemsiyor ve bunları arşivlemeyi/planlamayı seviyorsanız bu uygulamanın tam size göre olduğunu söyleyebilirim. Dizilerinizi takip edebiliyor, izlediğiniz bölümleri işaretleyebiliyor (iki kere izledim olarak bile işaretleyebiliyorsunuz), bunun dışında izlediğiniz bölümlere yorum yapabiliyor, favori oyuncularınızı puanlayabiliyorsunuz. Rozet sistemiyle bunların ödüllerini alabiliyor ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabiliyorsunuz. İstatistikler sayfasından ise toplam kaç dakika/saat/gün/ayınızı dizi izleyerek ayırdığınızı görünce şok olabilirsiniz. Benim 3 ay’dan fazla. 21 yılımın 3 ayı buraya gitmiş meğerse 🙂

2) Betternet

Film dizi izlemenin, wikipedia’ya girmenin (bu kadar) eziyet olduğu şu günlerde imdadımıza yetişen fazla bilinmediğini düşündüğüm VPN uygulaması. Tasarımının kullanılabilirliği ve renk tercihleri, isim kullanımı çok daha tercih edilebilir duruma getiriyor benim için bu uygulamayı.

3) busuu

Yabancı dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Hiçbir uygulama size yabancı dil öğretemez. Çok çalışmanız lazım ki bunu kitaplar ile de başarabilirsiniz, bu her şeyde olduğu gibi sadece araçtır. Ama başarılı bir araçtır. Seviyenizi ölçüyor ve ona göre belli saniyeler içerisinde testlere giriyor, gelişiminize göre seviye atlıyorsunuz.

4) Mobiett

İETT tarafından kullanıma sunulan yolculara özel hazırlanmış mobil uygulama. Otobüsleri gün içerisinde çok sık kullanıyorsanız bu uygulama (Moovit de var fakat bazı otobüs bilgileri tutarsız olduğu için şahsen güvenemedim.) tam size göre. Kamera ile birlikte en yakın durağı, o duraktan geçen otobüsleri, o otobüslerin son durağını ve geçtiği durakları görebiliyorsunuz. Favori duraklar oluşturabiliyor ve o duraklardan favori hattınız için alarm kurabiliyorsunuz. Bir kaç kullanılabilirlik problemi keşfettim fakat yine de kullanılabilirliğini engellemiyor. Gözüme çarpan en büyük problemi kilit ekranındaki bileşeninin tasarım berbatlığı maalesef, onu da kullanmayarak çözüverdim.

5) Inbox

Google’ın bize bir lütfu! Böyle iyi düşünülmüş, her şeyin bir arada olduğu, fazlalıklardan kaçınılan sonuca ulaşmaları beni bir Google sever olarak çok mutlu etti. Mailleriniz arasında kolayca geçiş yapabiliyor, siparişlerinize; uçuşlarınıza; hatırlatıcılarınıza; bankalarınıza; tanıtımlarınıza ayrı ayrı kategoriler ve farklı görünümleri sayesinde erişebiliyorsunuz.

6) Ontrava

Yerli bir girişim olduğunu duyup incelemeye başladım haber sitesi/uygulaması. İsmi, logosu, web sitesinin tasarımı ve ziyaretçiye yaklaşımları çok hoşuma gitti. Fakat en çok hoşuma giden şey ise dilimizdeki gibi yabancı sözcükleri yazıldığı gibi okumalarıdır. (Grönland’daki – Grönland’deki | App Store’den – App Store’dan )

7) Yemeksepeti

Yine yerli bir girişim olan artık tüm Türkiye’ye mal olmuş ve bu listeye ekleyip eklememekte tereddütte kaldığım bir uygulama. Yemeksepeti artık günlük bir rutin haline geldi açıkçası, heyecan verdiğini söylersem yalan söylemiş olurum galiba. Çünkü acıktıysan, yemeksepeti şeklinde birçok insanın aklında algıyı oluşturdular. Benim de. O yüzden tanıtıma pek gerek olmadığını düşünüyorum.

8) Two Dots

Candy Crush ve benzeri uygulamaların sade tasarımlı, oyuncu gözüne odaklanmış versiyonudur. Kısacası verilen hamle sayısına göre noktaları birleştiriyorsunuz ve seviyelerinizi atlıyorsunuz. Ben ki fazla oyun oynamayı sevmeyen birisi olarak (özellikle telefona – şarj odaklı düşünerek) bu oyunu yüklediğim için kendime teşekkür ediyorum.

9) Spotify

Bu uygulamanın da pek tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Yıllık veya bir aydan fazla olarak premium üyeliğimizi alarak bir daha ki ödeme noktasına kadar rutinimize çoktan bağlamış oluyoruz.

10) ekşi sözlük

Henüz çiçeği burnunda olan ekşi sözlük uygulamasıdır. (Sözlükte çaylak onay sırasında 30 binlerdeyim arkadaşlar, ben de yazar değilim…) Gerçekten ekşi’nin yeni tasarımını ve uygulamasını çok beğeniyorum. Bu vesileyle kullanmadığınız bir ekşi sözlük üyeliğiniz var ise hediye olarak kabul edilir! 🙂

11) Letz

Yine yerli bir girişim olan Letz, civarındaki etkinlikleri göstermeni; etkinlik oluşturup tanıdıklarınla paylaşabilmeni; oluşturulan etkinlik hakkında yorumlarda bulunabilmeni sağlıyor. Takip edip, takip edilebiliyorsunuz normal sosyal medya uygulamalarından farkı gerçekten hem twitter gibi asosyal noktasına odaklanılmış hem de gerçek anlamda sosyalleştirme noktasına odaklanılmış. Sonuca baktığımızda etkinlik planlama ve katılım uygulaması olduğundan ister istemez sosyalleşebiliyorsunuz. Dikkat Sosyallendin! 🙂 Yerli girişim olmasından kaynaklı olabilir fakat bunun da eleştireceğim 2 başlıca noktası var: 1. uygulamanın web sitesi (hazır wix gibi bir sistem ile kurulmuş.), 2. uygulamanın tasarımı ise tamamen Instagram’ı anımsatıyor ne yazık ki. Zamanla umuyoruz ki bu konuları da aşarak uluslararası pazarda güzel yerlere geleceklerdir.