Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (Captain America: Civil War) filmini henüz izleyebildim ve Batman v Superman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice) filminde olduğu gibi bunun da abartıldığını düşünüyorum.

Filmin ilk yarım saatini saydım diyebilirim, bildiğiniz dakikaları saydım. Hiç de abartıldığı kadar yokmuş, en azından ilk 20 dakikası. BvS filminin karanlık olduğundan ve gereğinden fazla drama sahnesi olmasından yakınmıştı kimileri, Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı filminde de çok gereksiz / komik sahneler mevcuttu, bana kalırsa tam olarak ağırlığını koyamadı ortaya.

Civil War

Zaten herkesin bildiği üzere DC Evreni karanlık bir yapıya sahip, Marvel evreni ise biraz aydınlık ve esprili bir evrene sahip. (Tabi bu genel bir şey. DC’nin Supergirl’ü, Flash’ı, Vibe’ı vesaire varken, Marvel’ın da Jessica Jones, Daredevil, Luke Cage’i var…) Bu yüzdendir ki ikisini aynı kefeye koyup kıyaslamamak lazım. Az önce kıyaslamış gibi olsam da kıyaslamadım, kıyaslayanlara ironi yapmaya çalıştım.

E tabi, filmin berbat olduğunu veya bekleneni veremediğini söylemiyorum. Hoşuma giden birden çok sahne oldu, bunlar: Spider-ManAnt-Man gibi karakterlerin olduğu sahnelerdi daha çok.

Spider-Man – Captain America Kalkanıyla

Spider-Man karakterini canlandıran Tom Holland‘ın hayal kırıklığına uğratacağını düşünüyordum haftalardır ama resmen Al Ulan! der gibi bir oyunculuk sergiledi, tabi bunda senaristlerin ve yönetmenlerin de payı var. Ama doğruyu söylemek gerekirse Spider-Man‘e bayıldım diyebilirim; Ant-Man‘e göre biraz daha eğlenceliydi.

Unutmadan ekleyeyim, yanlış görmediysem eğer ağlarını bir mekanizma ile atıyordu. Doğru gördüysem ve çizgi romanda da böyleyse (Tobey Maguire’den öğrendiğimiz Spider-Man için) 2002 yapımlı filmde ki Spider-Man gibi olsaydı keşke diyebilirim sadece.

Ağırlık olarak da en çok kendini ortaya koyduğunu düşündüğüm ise Black Panther (Chadwick Boseman) ‘di. Özellikle son sahnelerinde duygulandırdı ve güzel mesajlar verdi.

Black WidowFalconWar MachineVisionScarlet Witch gibi karakterleri de üzgünüm ama çok gereksiz gördüm. Zaten anlayacağınız üzere pek de ön planda değillerdi; belki de bu yüzden gereksiz görmüşümdür, bilmiyorum ama olmasalardı diğer karakterlere daha çok vakit ayrılabilirdi; dolayısıyla daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum.

Iron Man vs. Captain America

Yine Batman v Superman filminden örnek verelim. Bu kavga, BvS’de ki kavgaya göre biraz daha sonucu tahmin edilebilirdi. Çizgi romanlardan haberdar olmayanlar, yalnızca filmini izleyenler için diyorum tabi ki.

Captain America vs. Iron Man

Üstteki dövüş sahnesinin ardından Iron Man’in yaptığı çocukluğu hatırlıyorsunuz değil mi?

onu babam yaptı, senin değil ki o. o babamın. hak etmiyorsun onu. banane banane.