Bilinmesi Gereken 12 Başarılı Kadın Tasarımcı

Gözlerinizi kapatın ve gözünüzde bir grafik tasarımcı hayal edin. Şık ayakkabılar, kare gözlükler, belki bir veya daha fazla dövme… ve büyük ihtimalle erkek. Dünyada belkide erkeklerden daha fazla kadın tasarımcı vardır ama genellikle bizim bildiğimiz ve konuştuklarımız erkekler.

Kadınlara hak ettikleri takdiri vermek için geçmişteki ve günümüzdeki başarılı kadın tasarımcıları bir arada görelim. Bilmenizde gerçekten fayda olacak başarılı 12 kadın tasarımcıyı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

1. Carolyn Davidson

Carolyn Davidson

Carolyn Davidson

Eğer tasarım dünyasında sizi gerçekten şaşırtabilecek, çok fazla kişi tarafından bilinmeyen bir şey varsa o da tüm zamanların en ünlü logolarından biri olan Nike logosudur, hiç kimsenin bilmediği bir kadın tarafından tasarlandı. (Carolyn Davidson) Başlangıçta yalnızca 35 dolar (şu an da yaklaşık 200$) için sözleşme imzalanmış.

2. Paula Scher

Paula Scher

Paula Scher

Pentagram‘ın ortağı ve ilk kadın tasarımcısı Paula Scher, grafik tasarımda tipografi; düzen ve renk yenilikleri yaptı. Renk ve tipografi konularında sıkı yönetim ve aşırı isteği gösteren cesur bir stili var.

3. Kelli Anderson

Kelli Anderson

Kelli Anderson

Günümüz tasarımcısı Kelli Anderson, dijital tipografinin modern ustalarındandır. Bu özel yapım harflerin detayına, kullanılan renklerine ve ışığına dikkat edin.

4. Susan Kare

Susan Kare

Susan Kare

Susan Kare, Apple; Microsoft ve PayPal için tasarladığı uluslararası tanınmış olan simgelerle başarı sağlamıştır. Web sitesindeki tasarlamış olduğu simgelerden çoğunun size de tanıdık geleceğine eminim.

5. Candy Chang

Candy Chang

Candy Chang

Tayvan asıllı Amerikan sanatçı Candy Chang, kamusal alanlarda yaptığı tasarımlarıyla biliniyor. Yukarıdaki örnekte kamusal alanlardaki derin bir anlayışı ustaca bir kompozisyonla sergilediğini görüyoruz.

6. Melissa Buchanan

Melissa Buchanan

Melissa Buchanan

Silk screen dünyasından olan ve içerisindeki nitelikleri layıkıyla taşıyan Melissa Buchanan, sıra dışı bir tarza sahiptir. Renkli yaratık kompozisyonları üzerine uzmanlaşmıştır.

7. Scarlett Duba

Scarlett Duba

Scarlett Duba

Pirtle Design’ın kıdemli tasarımcısı Scarlett Duba, baskı tasarım dünyasının gücü adeta. Tüm müşterileri için aynı öz veride çalışmakta ve işlerini başarılı bir şekilde yürütmektedir. Vassar için de sayısız kapak tasarımı yaptı.

8. Teresa Sdralevich

Teresa Sdralevich

Teresa Sdralevich

Teresa Sdralevich, Brüksel’de freelance olarak poster kapak tasarımcılığı yapıyor. Belki de kusurlu görünen ve bir insan unsuru taşıyan cesur, göze çarpan şekilleri ile renk paletlerini kullanarak Saul Bass‘ın ardında bıraktığı boşluğu doldurduğunu söyleyebiliriz.

9. Fanette Mellier

Fanette Mellier

Fanette Mellier

Silk screen dünyasından başka bir tasarımcı: Fanette Mellier. Yukarıda da gördüğünüz üzere, baskıları kusursuz ve oldukça basit düşüncelerle ortaya çıkmış zihnin ürünüdür. Uygulama aşamasındaki dikkatli çalışması gerçekten ağzımızı açık bırakacak türden. Kendisinin web sitesini incelemenizi kesinlikle öneriyorum, pişman olmayacaksınız.

10. Mercedes Bazan

Mercedes Bazan

Mercedes Bazan

San Francisco’da yaşayan Mercedes Bazan, baskı tasarımı ve düzeninde Feng Shui’nin gerçek bir ustasıdır. Yukarıda gördüğünüz örnek, size de doğal ve doğru hissettirdiyse bunu; Bazan’ın tipografi konusundaki deneyiminin açıklaması olarak kabul edebiliriz.

11. Laura Pol

Laura Pol

Laura Pol

Laura Pol, kendi görsel dilini yaratmış ve baskı tasarımı ile düzeni konularında gerçek bir mükemmeliyetçidir. Dikey geometrik görsellere temas eden alt yazılarına dikkat edin, eşsiz ve harika bir dokunuş gerçekten.

12. Marta Veludo

Marta Veludo

Marta Veludo

Marta Veludo, baskı tasarımı dünyasında bir iz bırakmış, yukarıdaki örneklerde de göreceğimiz harika görünen neon gradyanları da dahil olmak üzere, baskı yapımının birçok inceliğini değiştiren bir başka kadın tasarımcıdır.

Kadınların, tasarım dünyasında bu kadar güçlü olabileceği biraz tuhaf geldi mi? Geldiyse bile artık gelmeyeceğinden emin olduk hep birlikte. Yukarıda ki listelenen kadın tasarımcılar sadece tasarımcı değil, kelimenin tam anlamıyla tasarım dünyasının öncülerinden diyebiliriz.