Neredeyse Herkesin Bildiği Logoların Altında Yatan Mesajlar

Neredeyse her gün çevremizde gördüğümüz logolar, estetik kaygılarının yanısıra belli bir anlam ifade etmesi için tasarlanmıştır. Daha önce fark etmemiş olabileceğiniz dünyaca ünlü logoların, iyi düşünülmüş; harika uygulanmış anlamlarını/tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

1. Hyundai

Hyundai Logo

İlk bakışta herkesin gördüğü şey, markanın isminin ilk harfi olan “H” olabilir ve bu doğru bir çıkarımdır. Fakat bu “H” harfinin içerisinde de el sıkışan iki insan (müşteri-temsilci) bulunmaktadır.

2. Adidas

Adidas Logo

Adidas ismi, kurucusu Adolf Dassler’in isminin türevidir. Logo zaman içerisinde çokça değişiklik gösterse de üç şerit hep sabit kaldı. Bu sabit kalan üç şerit, bir aradayken bir üçgen oluşturacak şekilde hazırlandı. Oluşturulan bu üçgen ise, sporcuların zaman içerisinde üstünden gelmek zorunda olduğu zorlulukları temsil etmektedir.

3. Apple

Apple Logo

Logonun çıkış noktası, tasarımcısı tarafından şöyle açıklanmaktadır: “Bir kutu elma aldım, bir kutuya koydum ve onları bir hafta boyunca çizdim. Elmanın tadını çıkarmak da deneyin bir parçasıydı ve tesadüfen fark ettim ki ‘ısırık’ tam anlamıyla ‘bayt’ (bite-byte) terimiyle aynı anlama geliyordu.” – Rob Yanov

4. Sony Vaio

Sony Vaio logosundaki gizli mesaj

Vaio logosunun ilk iki harfi olan “v” ile “a” analog sinyalinin yüksek ve alçak değerlerini temsil ederken, son iki harfi olan “i” ile “o” harfleri ise 1 – 0 rakamlarını yani dijital sinyal sembollerini temsil etmektedir.

5. Amazon

Amazon Logo

Yine ilk bakışta basit olarak görünebilen bu logonun anlamı ise, Amazon’un felsefesi düşünülerek tasarlandı. Turuncu renkteki ok sembolü, bir gülümseme simgesi halinde kullanıldı. Ok’un başlangıç ve bitiş noktaları ise dikkat edeceğiniz üzere “A’dan Z’ye” gitmektedir. Bu da, A’dan Z’ye her ürünü Amazon’da bulabileceğiniz anlamı taşımaktadır.

6. Toyota

Toyota Logo

Toyota markası geçmişinde dokuma makineleri ürettiğinden dolayı logosunda iğnenin ucundan geçirilmiş bir iplik olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında, logonun iç parçalarında markanın harflerinin tamamı yer almaktadır.

Toyota logosundaki gizli mesaj

7. Formula 1

Formula 1 Logo

Birçoğumuz F1 logosundaki 1’i, kırmızı simge olarak kafamızda kurmuş olabiliriz. Ama bu logoyu çok çok az gördüğümüzden olabilir, ama pekte ilgilenmediğimizden olabilir. İşin aslı öyle değilmiş, logoda “F” harfi siyah renkte, 1 rakamı ise siyah ile kırmızı renk arasında kalan negatif alanda kullanılmıştır. “1” rakamı sandığımız kırmızı alan ise tamamen hızı temsilen kullanılmıştır.

8. BMW

BMW Logo

BMW (Bayerischen Motoren Werke) firması, Birinci Dünya Savaşı’nda uçak motorları üretiyordu, araba merakı olan bir çok kişinin bunu bildiğini düşünüyorum. Logoda kullanılan sembol ise (ortadaki pastanın 4 dilimi) dönen bir pervaneyi simgeliyor. Logoda tercih edilen renkler ise, firmanın kökenini hatırlatmaktadır. (Bkz: Bavyera Bayrağı)

9. Evernote

Evernote Logo

Bu logonun çıkış noktası ise “hafıza ve hatırlama” mesajlarının verilmek istenmesidir. Fillerin görsel ve eylemsel hafızaları düşünülerek fil simgesi kullanılmış, ve insanların kitap okurken sık yaptığı alışkanlıklardan birisi olan “sayfa kulağını katlama” eylemini de filin kulağını katlayarak göstermişlerdir.

10. Coca-Cola

Coca-Cola Logo

Aslında bu logodaki detay biraz tesadüf eseri ortaya çıkmış ve amacına uygun olarak kullanılmış. Coca-Cola’nın logosunda “O” ve “L” harflerinin arasında dikkatli bakıldığında Danimarka bayrağı görünmektedir. Şirket ise bunu Danimarka pazarında pazarlama amacıyla kullanmaktan kaçınmamıştır.