En Çok Karşılaşılan Logo Tasarım Trendleri

Logo tasarımının geçmişi, sürekli değişen ve artan potansiyeli sayesinde nazik bir hâl aldı. İşletmelerin bugün çevrimiçi olarak müşterilerle etkileşime girme kolaylığı, logolarının her zamankinden daha önemli bir rol oynaması anlamına geliyor.

1. Soyut Logo Tasarımları

Soyut logo tasarımları gerçekten iyi iş görüyor, çünkü beyinlerimiz benzersiz tasarımları hatırlamak konusunda gerçekten başarılı. Özetlemek gerekirse soyut bir logo, bir ürünü veya markayı “temsil” etmesi için tasarlanmış görseldir. Bu görselin şirketin imajını, misyonunu ya da sattıkları ürünlerle “uyuşması” zorunlu değildir.

Milos Subotizmi tarafından hazırlanan soyut logo tasarımı örneği

Milos Subotizmi tarafından hazırlanan soyut logo tasarımı örneği

Yukarıda gördüğünüz başarılı bir soyut logo tasarımı örneğidir. Nike gibi benimsenen bir “Swoosh” simgesidir. Örneğin Swoosh’un spor giyim ve ekipmanları ile kesinlikle bir alakası yoktur fakat görür görmez anında Nike olduğunu anlarsınız.

Soyut logoların dezavantajı ise, markanız ile logonuz arasındaki ilişkiyi gerçekten diğer örneklerde olduğu gibi güçlendirebilmek için pazarlamaya çok para harcamanız gerekecektir. Bu, büyük şirketler için harika bir fikir olarak görünse de küçük şirketler için o kadar da mantıklı görünmüyor diyebiliriz.

2. Düz Logo Tasarımları

Bu logo tasarım türünü modern bir trend olarak görmek şaşırtıcı gelmesin. Gerçek şu ki, bu trend altında hazırlanan logolar temiz ve hissedilebilir geliyor. Ayrıca minimalizm sevenlerin de tercihi olduğunu söyleyelim. Bu türdeki logo tasarımları, tipografinin büyük kullanılması, beyaz alana verilen fazla hacmiyle bilinir.

Dijital tarafına baktığımızda yüklenme süresini düşürmesi, kapladığı alanın daha az olması gibi faydalarını söyleyebiliriz. Sade olması, ilk görüşte basit renk ve çizgilerin kullanılması şirketlerin ilgisini çekiyor olmalı ki düz logo tasarımlarına talebin arttığı bir gerçek. Böyle logoların okunması, basılması ve yüklenmesi gerçekten çok kolaydır.

sigra tarafından hazırlanan logo tasarımı

:: scott :: tarafından hazırlanan logo tasarımı

3. Negatif Alana Sahip Logo Tasarımları

Bu tasarım trendi çok başarılı logoların çıkış noktası oldu, fakat sadece beyaz alan kullanılmadığını da unutmamalıyız. Bu eğilim “negatif alan” olarak da adlandırılmakta ve tasarımınıza bir ahenk katar; bu da müşterilerin/kullanıcıların gerçekten keyfini çıkarabileceği, hoşlarına gidebilecek temiz ve doğal bir görünüm kazandırır.

Cross the Lime tarafından hazırlanan logo tasarımı

Cross the Lime tarafından hazırlanan logo tasarımı

brandsformed(R) tarafından hazırlanan logo tasarımı

brandsformed(R) tarafından hazırlanan logo tasarımı

4. Dinamik Logo Tasarımları

Bunlar aynı zamanda “kinetik” logolar olarak da bilinmektedir. Fakat değiştirilebilir olmalarıyla birlikte aynı görünümlerini de korurlar. Bu tipteki logoların çok yönlülüğü, temsil ettiği “özü” kaybetmeden logonuza yeni bir görünüm kazandırır, markalama yapmanıza olanak tanır. Bir kinetik logo tasarımı yaparken, planlanan değişimlerin şirketin kendi içerisindeki değerleriyle örtüşmeye devam etmesini sağlamak gerekmektedir.

wink(r) Logo Tasarımları ve Uygulamaları

5. Zarif Logo Tasarımları

Bu tip tasarımlar tek çizgi (monoline) olarak da bilinir ve kalınlığı değişmeyen, son derece ince çizgilerden oluşur. Bu trendin en güzel yanı, oldukça ayrıntılı ve karmaşık logoları oldukça basit gösterebilirsiniz. Sonuç ise, müşterilerin/ziyaretçilerin beğenisine sunulan “homemade” hissi veren temiz ve net anlaşılır bir logo.

Sava Stoic tarafından hazırlanan logo tasarımı

enfant terrible tarafından hazırlanan logo tasarımı

6. Dokulu Logo Tasarımları

Bunlar arka planlarında türlü dokulara sahip olan ve logo tasarımınızın arkasında bir fotoğraf varmış gibi havası olan logo tasarımlardırı. Çarpıcı ve unutulması güç bir sonuç elde etmek için uygun ve göz alıcı dokuları, minimalist yaklaşımla yapılmış logo tasarımlarıyla birleştirilir. Basit düz logo tasarımı kimi zaman tek başına yeterli olmayabiliyor, eklediğiniz doku; hazırladığınız logonun havasını tamamen değiştirebilir ve markanın, zihinde yer edinmesini sağlayabilir.

Culletta Giuseppe hazırlanan logo tasarımı

7. Wordmarks

En ünlü Wordmarks örneklerinden biri Coca-Cola logosudur. Zamanının ve günümüzün halen en başarılı logolarından diyebiliriz. Bu özel yapım logo tasarımı, “minimalist” olarak algılanabiliyorken, tasarımın “yaratıcı” olabilmesi için çok fazla alan kaplamaktadır. Zira göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda unsur mevcut. Bunlar arasında renk, yazı tipi ve yerleştirme var.

Tek tip çalışacağınız için “yaratıcılığınızı” serbest bırakmanız gerekir. Kötü tasarlanmış bir marka logosu, kesinlikle ürkütücü görünürken, mükemmel bir şekilde uygulanan markanın logo tasarımı “klasik” olarak görünecektir. Müşteriye/ziyaretçiye bir basınç uygulamayacaktır.

vermela tarafından bmelton için hazırlanan logo tasarımı

Eğer küçük işletme sahibiyseniz ve işletmenizin başarılı olmasını istiyorsanız, işlerinizi ve çalışma biçiminizi değiştirmeniz kaçınılmazdır. Sonuç olarak, ilk olarak kullanmaya başladığınız logo tasarımınızın yeni ve geliştirme sürecindeki şirketinizle eşleştirilmesi için değiştirilmesi/uyarlanması gerekecektir. Bununla birlikte yinede trendlere takılı kalmamak da önemlidir.

İşin sırrı, her değişiklik düşündüğünüzde yüksek kalitede, şirketinizi tasvir eden bir logo tasarlamak/tasarlatmaktır.